Browse Records (6073 total)

Per_Rec ID
Londoner
Guild
GO_Flag
Year
Activity
Source
Record
1.001
Elected Sheriff 1299-1300.
MASL
1.002
Served as Alderman. John de Armentiers, Draper (Sheriff); 1300 [Present Oct 8, 1300, Acting Jan. 23, 1301, Present Oct. 25, 1305]¹; Died 1306; Will enrolled July 18, 1306. [H.R. 34 (65)] [Citations: ¹. LBC, f. 41 b. H.R. 30 (4), 33 (104).]
Beaven I, 166
1.003
Beaven Chronological Record: John de Armentiers, Draper. 1300. Replaced Refham. Langbourn, 1300–06. Died 1306; Will enrolled July 18.
Beaven I, 379
1.999
Paid lay subsidy tax of xxx s. John de Armenters 1275 RH 423 (wool-exporter, former valet of William de Bosco, not a freeman), 1297 LBB 238 (representative Dowgate), 1306 Will (of All Hallows the Less). He was a sheriff 1299-1300, alderman of Langbourn 1300-6, a draper (Ant Leg 249). William de Bosco (del Boys) was a wellknown draper and wool-exporter. See 1271 Pat, 1276 ff. LBA 10, etc. - Armentières, dép. Nord, but formerly in Flanders.
Ekwall, p. 167 no. 71
10.001
Elected Sheriff (Chosen by Mayor ) 1373-74.; Grocer.¹ [Citations: ¹. Grocer: Beaven I.225, though not in his chronological listing I.389. A John Aubrey is listed in Grocers' GL MS 11570 p. 45 (new MS #: CLC/L/GH/A/001/MS11570/001) as a company member in 1373; his name has subsequently been crossed out, as have others in the same list (largely marked as dead), but the deletion date is unknown. Beaven I.389 records the sheriff Aubrey as alderman 1370-77 and as dying c. December 1380. The next list of company members in GL MS 11570 is dated 1383 and no Aubrey is included. Nightingale (see, e.g., pp. 231-32) discusses a Grocer John Aubrey who sought election as an alderman in 1370, though she does not mention any term for him as sheriff. CPMR 2 (1364-81) lists both a John Aubrey, Pepperer p. 71 (1367), and a John Aubrey, Cordwainer p. 200 (1375).]
MASL
10.002
Served as Alderman. John Aubrey, Pepperer; May 31, 1370 (Sworn same day) [Present March 6, 1377] (LBG, f. 247. LBH, f. 58 b.)
Beaven I, 1
10.003
Beaven Chronological Record: John Aubrey. 1370, May 31 (elected and sworn). Replaced Todenham. Aldersgate, 1370–77. M.P. London, 1368, 1369. Died c December, 1380; Will, December 8, 1380, proved at Lambeth, January 5, 1381, enrolled March 18, 1381 [H.R. 109 (98)]. [Notes: One of the Aldermen in office in 1377 who lost their seats at the introduction of annual elections, being disqualified for immediate re-election.]
Beaven I, 389
100.001
Elected Sheriff (Chosen by Mayor ) 1428-29.; Mercer.¹ [Citations: ¹. Mercer: LBK (LMA MS: COL/AD/01/010) fo. 55v. See also Mercers' MS Wardens' Accounts 1347-1464 fos. 98v and 100r (the Mercers receive and pay money for Abbot as a Mercer sheriff). See also Beaven I.287 and 271.]
MASL
1000.001
Served as Chamber Clerk/Controller. (LBB, 57)
Barron, London, 363.
1001.001
Served as Common Hunt. (LBH, 121)
Barron, London, 368.
1001.002
Served as Deputy Coroner. (CCR 1377–81, 401, 405; LBH, 154; CCR 1381–5, 165, 188, 255, 506; CPR 1385–9, 532). Temporarily replaced by Henry Shelford in 1383, 1384.
Barron, London, 374.
1002.001
Served as Coroner. (Kellaway, 'Coroner' citing CLRO, CPR 1401–5, 170;)
Barron, London, 371.
1002.002
Served as Coroner. (Kellaway, 'Coroner' citing CLRO, CPR 1405–8, 380)
Barron, London, 371.
1002.003
Served as Coroner. (Kellaway, 'Coroner' citing CLRO, CPR 1422–9, 7)
Barron, London, 371.
1003.001
Served as Chamber Clerk/Controller. (CLRO, Jor. 3, fo. 191)
Barron, London, 363.
1004.001
Served as Recorder. (Strype, Survey, bk. 5, 160; LBH, 54)
Barron, London, 356.
1005.001
Served as Chamberlain. (LBK, 183)
Barron, London, 361.
1006.001
Served as Deputy Coroner. (CCR 1405–9, 2)
Barron, London, 374.
1007.001
Served as Deputy Coroner. (of the Vintry. MGL ii. pt. i. 241–4)
Barron, London, 373.
1007.002
Served as Deputy Coroner (after the death of Matthew de Columbariis. CCR 1296–1302, 251–2)
Barron, London, 373.
1007.003
Served as Deputy Coroner ( in loco William Trente. MGL ii. pt i. 113; CCR 1302–7, 3; LBC, 116)
Barron, London, 373.
1008.001
Served as Coroner. ((later Secondary). PRO, KB 9/1062, no. 9)
Barron, London, 372.
1009.001
Served as deputy for Deputy Coroner of London, John de Scardeburgh. (CCR 1392–6, 35)
Barron, London, 374.
101.001
Elected Sheriff (Chosen by Mayor ) 1447-48.
MASL
101.002
Served as Alderman. William Abraham, Vintner; August 17, 1446 [Sworn August 26]¹; [Nominated: Ex-Sheriff Beaumond, John Chichele, T. Davy] [Citations: ¹. Journal 4, f. 135.]
Beaven I, 206

*To filter by Name, Guild, GO_Flag, and year click on the hyperlinked field.

Records Output Formats

atom, dcmes-xml, json, omeka-xml, rss2