Browse Records (540 total)

Per_Rec ID
Londoner
Guild
GO_Flag
Year
Activity
Source
Record
476.001
Elected Sheriff 1206-07.; Mercer.¹ [Citations: ¹. Beaven I.337 n. identifies as a Mercer the mayor 1215 and later (listed in this database for 1214-15, 1217-22), who is the same individual as the 1206-07 sheriff Serlo le Mercer (see Reynolds p. 356).]
MASL
476.002
Elected Mayor¹ 1214-15.; Mercer.² [Citations: ¹. Mayor in 1215 [not 1214-15], 1216-22, according to Beaven I.337 n. A.H. Thomas and I.D. Thornley, eds., The Great Chronicle of London (London: Corporation of London, 1938) p. 5, has Roger fitz-Alan mayor for part of this year and Serlo le Mercer mayor for part, as does A Chronicle p. 8; Annales Londonienses p. 17 dates fitz-Alan's removal in May 1215. Brooke with Keir, p. 376, however, lists Serlo le Mercer as mayor 1214-15. ². Beaven I.337 n. identifies as a Mercer the mayor 1215 and later (listed in this database for 1214-15, 1217-22), who is the same individual as the 1206-07 sheriff Serlo le Mercer (see Reynolds p. 356).]
MASL
476.003
Elected Mayor¹ 1217-18. [Citations: ¹. Beaven I.337 begins Serlo le Mercer's second mayoralty (his first was in 1214-15 or just 1215) in 1216.]
MASL
476.004
Elected Mayor 1218-19.
MASL
476.005
Elected Mayor 1219-20.
MASL
476.006
Elected Mayor 1220-21.
MASL
476.007
Elected Mayor 1221-22.
MASL
258.001
Elected Sheriff 1234-35.; Eswy, Ralph [Aswy],
MASL
258.009
Beaven Chronological Record: Ralph Eswy (or Aswy) (or Asshewy), Mercer. c 1237. Replaced fitz-Benedict. Cheap. Died September 27, 1247. [Beaven notes (V.II, p. 227) that he was one of the signatories of the agreement between the City of London and the merchants of Amiens in 1237 (LBG, f. 25 b). Signatories included: A. Bokerell (Mayor), R. Renger, J. Viel, J. fitz-Peter [fitz-Piers], R. fitz-John, J. le Blund, W. fitz-Nicholas, R. Sperling, R. le Blund, W. Joynier, G. Bat, and R. Eswy ('Asshewy').]
Beaven I, 372
258.002
Elected Sheriff 1239-40.
MASL
258.003
Elected Mayor 1241-42.; Eswy, Ralph [Aswy],
MASL
258.004
Elected Mayor 1242-43.
MASL
258.005
Elected Mayor 1243-44.
MASL
1273.002
Beaven Chronological Record: William Eswy (or Aswy), Mercer. c 1244. Coleman Street. Will enrolled January 27, 1259 [H.R. 2 (22)].
Beaven I, 372
1273.001
Elected Sheriff (until Feb. 1255 ) 1254-55.¹; Eswy, William [Aswy], [Citations: ¹. Ralph Hardel, according to Mayors and Sheriffs pp. 22-23, did not immediately become mayor, because the city was taken into the king's hands (under John Gisors) until 19 November. Sheriffs William Eswy and Robert de Linton, temporarily out of office also with Hardel (Mayors and Sheriffs pp. 22-23), were removed in February 1255 for neglect involving the gaols and were replaced by Henry de Walemunt and Stephen de Oystergate: see Stow/K II.156 n. 10, and Mayors and Sheriffs pp. 23-24.]
MASL
648.001
Elected Sheriff 1261-62.; Mercer.¹ [Citations: ¹. Mercer: Williams pp. 58 and 332. Listed among the Merchant Taylors by Beaven I.345 but not so identified (I.374) in his chronological listing of aldermen.]
MASL
648.002
Elected Sheriff (from 6 or 18 July 1270 ) 1269-70.¹ [Citations: ¹. Replacements of sheriffs and the warden, effective 6 July (the date also used by Hughes p. 201), are listed in Stow/K II.158 n. 7; but see also Mayors and Sheriffs pp. 120 and 129-30 (new mayor and sheriffs chosen at the beginning of June; mayor presented to king and admitted 16 July, sworn before king 18 July; sheriffs presented and admitted at Exchequer 18 July). Beaven on I.235 lists Walter le Poter as sheriff 1270-71, but on I.375 as sheriff only in 1270.]
MASL
770.002
Beaven Chronological Record: Anketin de Auvergne, Mercer. c 1269. Replaced Tovi. Farringdon, c1269–77. Died between July 13 and October 28, 1277. [Notes: Named as Alderman in the Hundred Rolls 2–3 Edward I.]
Beaven I, 375
770.001
Served as Alderman. Anketin de Auvergne, Mercer; [Acting Jan. 20, 1276, Present Feb. 11, 1277, Acting July 13, 1277]¹; [By demise from Thomas de Arderne] Died 1277; executors named October 28, 1277 [LBA, f. 117 b] [Citations: ¹. LBA, f. 134 b. LBB, ff. 123 (x. b), 121 b (xii.).]
Beaven I, 143
768.002
Beaven Chronological Record: Richard Eswy (or Aswy), Mercer. c 1280. Replaced Edelmeton. Castle Baynard, c1280–98. Will enrolled October 19, 1310 [H.R. 39 (54)]. [Notes: Named as Alderman in the list for c 1286 (LBA, f. 116). One of the Aldermen elected or re-elected June 16, 1293 [LBC vi. (xxx)].]
Beaven I, 376
768.001
Served as Alderman. Richard de Aswy (or Eswy), Mercer; [Present Mar. 27, 1284, Acting April 16, 1285, Present March 11, 1298, Acting May 30, 1298]¹; Re-elected June 16, 1293. [LBC, f. 6 (xxiv.)] [Citations: ¹. LBA, f. 71 b. LBB, f. 101 b. (xxxvii). H.R. 15 (37), 27 (119).]
Beaven I, 88
370.001
Elected Sheriff 1286-87.
MASL
50.002
Elected Sheriff 1288-89.; Goldsmith (possibly), Mercer (possibly), Pepperer (possibly).¹ [Citations: ¹. Pepperer (Beaven I.338), Goldsmith (Beaven I.189); neither in Beaven's chronological listing I.377; Pepperer, Mercer, or Goldsmith: Ekwall p. 147; and see Nightingale pp. 93, 109-10, 121 (William de Bethune, Mercer).] {The association of Betoyne with the Mercers is based on his possible identification with the Mercer William de Bethune. See Ekwall p. 147.}
MASL
370.002
Served as Alderman. Walter Hauteyn, Mercer; [Acting Nov. 13, 1290, Present Mar. 6, 1292] (H.R. 19 (76). LBC, 2 b (xxvi. b).)
Beaven I, 107
370.003
Beaven Chronological Record: Walter Hauteyn, Mercer. 1290. Replaced fitz-Peter. Coleman Street, 1290–93. Died 1292 or 1293; Will enrolled January 26, 1293 [H.R. 22 (1)].
Beaven I, 377

*To filter by Name, Guild, GO_Flag, and year click on the hyperlinked field.

Records Output Formats

atom, dcmes-xml, json, omeka-xml, rss2