Browse Records (6 total)

Per_Rec ID
Londoner
Guild
GO_Flag
Year
Activity
Source
Record
103.001
Elected Sheriff 1314-15.
MASL
792.001
Served as Alderman. John de la Chambre; 1314 [Present Dec. 23, 1314, Acting Mar. 24, 1315, Present Jan. 7, 1320] (LBE, f. 27. H.R. 43 (104). LBE, f. 9 b.)
Beaven I, 80
792.002
Beaven Chronological Record: John de la Chambre. 1314, c Nov. Replaced Bolet. Candlewick, 1314–20. M.P. London, 1316. Died 1327; Will, Sept. 27, enrolled December 14 [H.R. 55 (96)].
Beaven I, 380
175.001
Elected Sheriff 1314-15.; Fishmonger.¹ [Citations: ¹. Fishmonger: Beaven I.380. Stow/K II.163-64 lists him as a Pepperer when he is mayor in 1319-20 (see also Fabyan p. 424 n. 1), 1321-22 to 1326-27 (in 1326 only), 1327-28 (see also Fabyan p. 439 n. 2); but Nightingale (p. 614, Index) calls him a Fishmonger, and see also Ekwall p. 332 # 1 and Annales Londonienses p. 232.]
MASL
333.003
Elected Mayor 1314-15.
MASL
918.002
Beaven Chronological Record: Elias de Suffolk, Goldsmith. c 1314. Replaced Wyndesore. Cripplegate, c1314–27. Auditor, 1311. Died 1327; Will enrolled March 23, 1327 [H.R. 55 (15)]. [Notes: One of the Aldermen in 1320 named with their Wards in LBE, f. 104 b.]
Beaven I, 380

*To filter by Name, Guild, GO_Flag, and year click on the hyperlinked field.

Records Output Formats

atom, dcmes-xml, json, omeka-xml, rss2